Menu
košík
0
cz
CZK
kategorie

Zahrada v lednu - Všeobecně

02. 01. 2024, 10:17

     Zdravíme všechny vášnivé zahrádkáře! I když za našimi okny panuje zimní klid, většina z nás má v srdci zaseté semínko očekávání. Lednové mrazy drží naše zahrady v šachu, ale ve svých zimních snech už odbouráváme ledové závory a navracíme se do zelených oáz.

     Pro ty nedočkavé z nás nastal nejvyšší čas ponořit se do světa plánování a příprav další pěstební sezóny. Přestože se nyní zdá, že naše rostliny spí, je právě leden tím ideálním obdobím, kdy připravit zahradu na jarní probouzení.

     Pojďme společně prozkoumat, co bychom měli v tomto měsíci pohlídat, abychom na jaře mohli s radostí obskakovat své rostlinky a těšit se na bohatou sklizeň.

 

Šimravé mrazíky nebo tuhá zima?

      Lidé se často v zimě choulí v křesle u televize a mračí se na krutou zimu za okny. Vězte ovšem, že pro vaši zahradu jsou pořádné mrazy v zimním období to nejlepší! Tuhý mráz likviduje výskyt škůdců a především larev, čímž účinně eliminuje jejich populaci.

     Proces mrznutí a rozmrzání rozrušuje pevnou půdu a tím zlepšuje její strukturu, jelikož usnadňuje pronikání vzduchu a vody ke kořenovému systému rostlin.

      Každý obyvatel severských zemí také ví, že sníh je jedním z nejlepších izolantů, díky čemuž sněhová peřina chrání rostliny před nízkými teplotami. Sníh při tání zásobuje rostliny potřebnou vlhkostí, což ocení především v případě, kdy je počátkem jara sucho.

     V neposlední řadě nízké teploty pomáhají rostlinám uložit se do hlubokého zimního spánku, díky kterému mohou v další sezóně plně vzkvétat.

 

 

Příprava na úspěšnou sezónu

 

     Zimní měsíce jsou sice časem klidu, ale pro každého vášnivého zahrádkáře to znamená přípravu na nadcházející sezónu. Zde jsou některé důležité kroky, které můžete provést v lednu, abyste zajistili prosperující zahradu v nadcházejících měsících:

 

Krmítka a budky:

     Nezapomeňte na naše pernaté přátele! Věříme, že téměř každý z nás má na zahradě či okenním parapetu krmítko pro naše malé zpěvné kamarády. Krmení ptáků není jen milým gestem, ale také přispívá k ekosystému vaší zahrady. Zásadní je každodenní kontrola obsahu krmítek, nejen abyste zajistili, že ptáci mají dostatek potravy. Důležité je také vyměnit nesnědenou potravu za čerstvou, pokud se již zdá navlhčená nebo příliš stará. Zvláště v zimě, kdy je přírodní potrava omezená, může vaše péče o ptáky pomoci udržet rovnováhu v zahradním prostředí.

 

     Pokud máte na zahradě budky pro ptačí kamarády, vyčistěte je a případně odstraňte stará hnízda. Tím nejen poskytnete ptákům čistý a bezpečný prostor pro budoucí hnízdění, ale také můžete minimalizovat riziko nemocí a parazitů. Pravidelná údržba "budkových prostor" před jarem může podpořit místní ptačí populaci a vytvořit prostředí, které přináší radost z pozorování ptáků na vaší zahradě.

 

Očista pěstebního příslušenství:

     Před vysazováním nových semen či sazenic vyčistěte a dezinfikujte květináče, abyste předešli potenciálním onemocněním. Stejně tak si zkontrolujte stav substrátů, hnojiv, semínek a veškerých pomůcek, které během sezóny používáte při péči o rostliny.

 

Péče o jezírka:

     Pokud máte na zahradě jezírko s rybami či jinými živočichy, pravidelně kontrolujte přísun vzduchu. Jestliže se na hladině vytvoří pravidelná vrstva ledu, vytvářejte v něm otvory, aby ryby mohly získat přístup k vzduchu.

 

Příprava na další rok:

     Vytvořte si co nejpodrobnější pěstební plán pro nadcházející rok, především co a kam zasejete. Při plánování myslete na časovou náročnost pěstování daných plodin a zvažte, kolik osobního času můžete a jste ochotni zahradě věnovat.

      Na základě plánu zkontrolujte klíčivost starých semen, případně zakupte semena nová. Doplňte chybějící zahradnické nástroje, opravte zahradní techniku a nářadí a prověřte oplocení proti potenciálním škůdcům.

 

 

V dalších článcích se dočtete o různých typech a radách pro péči o užitkovou zahradu, okrasné rostliny a pokojové květiny.

 

     Zůstaňte naladěni na náš blog pro další užitečné tipy a rady do vaší zahrady!

 

 

Zdroje:

Co nás čeká v lednu na zahradě. Zahradkářská poradna [online]. 2023 [cit. 2024-02-07]. Dostupné z: https://zahradkarskaporadna.cz/

KOUBEK, Martin. Leden na zahradě. Online. Zahrada.cz. Dostupné z: https://www.zahrada.cz/magazin/zahradni-kalendar/leden-na-zahrade.html. [cit. 2024-02-07].

ROTTOVÁ, Johana. Leden na zahradě. Online. Nazeleno.cz. Dostupné z: https://www.nazeleno.cz/zahrada-v-lednu-%E2%80%93-co-muzeme-delat-a-na-co-se-pripravit/. [cit. 2024-02-07].

BERÁNKOVÁ, Jana. Nejčastější škůdci pokojových rostlin. Online. DMP. Dostupné z: https://dmp.cz/blogs/zelene-listy/nejcastejsi-skudci-pokojovych-rostlin. [cit. 2024-02-07].

BÖRNER, Erika. Zahradničení po celý rok: krásná zahrada od jara do zimy. Praha: Euromedia Group, 2020. Esence. ISBN 978-80-7617-953-0.

 

Komentáře

Diskuze je prázdná.
váš email:
jméno:
text:
X

Tento e-shop využívá cookies a bez jejich použití není schopen fungovat. Nesouhlasím s použitím cookies na tomto e-shopu (zobrazí se prázdná stránka).